5 wyzwań i 5 rozwiązań dla osób poszukujących pracy lub zaczynających karierę w marketingu

Oskar Maciejek
Tech Lead & Data Solutions Architect
Praca w marketingu
May 22, 2024

  Wyzwanie 1: Nie wiem, czym chcę się zajmować  Marketing cyfrowy jest dziedziną niezwykle zróżnicowaną, co daje szerokie możliwości wyboru ścieżki kariery. A jak wiadomo, w chwili, gdy opcji wyboru jest za dużo, ciężej jest nam zdecydować, czym chcielibyśmy się zajmować.

  Możesz zostać Specjalistą lub Managerem Marketingu w firmie, co często wiąże się z koordynacją różnorodnych działań promocyjnych i strategii. Jeśli fascynuje Cię analiza i dane, stanowisko Analityka danych internetowych może być idealne. Dla tych, którzy wolą bezpośredni wpływ na wyniki sprzedaży, Specjalista ds. SEM/Paid Ads to ścieżka, która pozwoli na pracę z płatnymi kampaniami w wyszukiwarkach i na platformach społecznościowych.  Mimo że marketing często kojarzony jest z kreatywnością, wiele ról w tej dziedzinie wymaga głębokiej wiedzy technicznej i analitycznej. Dodatkowo często dochodzi tutaj do pracy w zespole, w związku z tym każdy specjalista powinien posiadać przynajmniej minimum wiedzy z danego obszaru. O tym dlaczego jest to ważne pisaliśmy więcej na naszym blogu: T-shape w Performance Marketingu: Trzy Kluczowe Sylwetki

  Jeżeli dalej nie wiesz, który obszar najbardziej Cię interesuje i w którym chcesz być najmocniejszy/najmocniejsza, koniecznie darmowe materiały wprowadzające do Pozyskiwania ruchu, Analizy Danych, Implementacji technicznych.

  Lista zadań w odpowiedzi na wyzwanie

  • Zarejestruj się na platformie Marketing Masters i sprawdź darmowe materiały wprowadzające do Pozyskiwania ruchu, Analizy Danych, Implementacji technicznych.
  • Zdecyduj w jakiej ścieżce najbardziej chcesz się rozwijać

  Wyzwanie 2: Brak doświadczenia i kontaktów w branży  Faktycznie, najcenniejsza wiedza wynika z praktycznego doświadczenia, jednak nie oznacza to, że przed zdobyciem pracy nie możemy nic zrobić, aby przygotować się do przyszłych zadań. Kursy online, takie jak Marketing Masters, stanowią doskonałe rozwiązanie na rozpoczęcie przygody z marketingiem cyfrowym.

  W odpowiedzi na to wyzwanie przygotowaliśmy ponad 40 godzin różnorodnych materiałów edukacyjnych podzielonych na trzy główne ścieżki nauki: Pozyskiwania ruchu, Analiza Danych, Implementacje techniczne.. Duża część kursu skupia się na audytach, które uczymy wykonywać na dowolnej stronie internetowej lub w specjalnie przygotowanym do tego środowisku testowym. Taka praktyka pozwala zdobyć nie tylko teoretyczną wiedzę, ale i praktyczne umiejętności, które są nieocenione, aby wyróżnić się na rynku pracy.

  Dla przykładu, część naszych kursantów, którzy nie mieli żadnego doświadczenia angażowali się w różnego rodzaju projekty oferując swoją pomoc np. robiąc audyt analityki internetowej na stronie, którego wcześniej nauczyli się wykonywać krok po kroku na naszym kursie lub oferując pomoc znajomemu czy komuś z rodziny przy promocji małego lokalnego biznesu w kanałach tj. Google Ads, Facebook Ads czy Instagram. W ten sposób zbierają tzw. portfolio projektów, które potem pozwalają im znaleźć pełnoetatową pracę.

  Dodatkowo w cotygodniowych webinarach uzupełniamy wiedzę o nowości branżowe oraz odpowiadamy na najczęściej zadawane pytanie przez uczestników.

  Doświadczenie można potwierdzić przechodząc egzamin i zdobywając certyfikat. Zdobycie certyfikatu po zakończeniu zwiększy Twoją atrakcyjność w oczach przyszłych pracodawców.

  Dostęp do społeczności na Discord umożliwia wymianę doświadczeń i wskazówek z osobami, które już pracują w różnych obszarach marketingu. Jest to kluczowe źródło wsparcia i inspiracji, które pomaga nie tylko rozwinąć umiejętności, ale także zbudować sieć zawodowych kontaktów.

  Lista zadań w odpowiedzi na wyzwanie

  • Dołącz do kursu Marketing Masters i wykonuj rzetelnie ćwiczenia zgodnie z harmonogramem
  • Zdaj egzamin i zdobądź certyfikat, który potwierdzi Twoje umiejętności
  • Zaangażuj się w dowolny projekt, który pomoże Ci zdobyć więcej doświadczenia
  • Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami słuchając webinarów
  • Wchodź w aktywne interakcje z branżową społecznością

  Wyzwanie 3: Brak odpowiednio przystosowanego CV


  Znając różnorodne możliwości kariery w marketingu cyfrowym oraz metody zdobywania cennego doświadczenia i certyfikatów, możesz stworzyć lub udoskonalić swoje CV, aby skutecznie aplikować na wybrane stanowisko. Istotne jest, aby CV było precyzyjnie dostosowane do specyfiki oferty pracy.

  Przygotowując dokument aplikacyjny, warto zwrócić uwagę na kompetencje i doświadczenia szczególnie cenione w danym ogłoszeniu i odpowiednio je eksponować. Wykorzystaj zdobyte certyfikaty oraz przykłady projektów z kursów jako dowody swoich umiejętności. Na przykład, jeśli ogłoszenie podkreśla potrzebę znajomości narzędzi takich jak Google Analytics 4, a Ty posiadasz praktyczne doświadczenie w korzystaniu z tego narzędzia, koniecznie o tym wspomnij.

  Upewnij się, że Twoje CV zawiera odpowiednie terminy techniczne i branżowe, które zwiększą szansę na to, że zostanie ono zauważone. W naszym kursie poznasz sporo takich terminów z różnych obszarów marketingu cyfrowego, co z pewnością pomoże Ci skuteczniej komunikować swoje kompetencje.

  Nie zapomnij również o znaczeniu słów kluczowych związanych z branżą i stanowiskiem. Wiele firm używa systemów ATS (Applicant Tracking Systems), które skanują dokumenty w poszukiwaniu określonych fraz. Upewnij się, że Twoje CV zawiera odpowiednie terminy techniczne i branżowe, które zwiększą szansę na to, że zostanie ono zauważone.
  Pamiętaj także, aby w swoim CV odzwierciedlić nie tylko swoje umiejętności techniczne, ale również miękkie kompetencje, takie jak zdolności analityczne, umiejętność pracy w zespole czy komunikacja. To wszystko razem tworzy silny obraz kandydata, który jest gotowy do podjęcia wyzwań specyficznych dla roli, na którą się aplikuje.

  Lista zadań w odpowiedzi na wyzwanie

  • Dopasuj CV do pożądanej oferty pracy
  • Wykorzystaj zdobyte certyfikaty oraz umiejętności z kursu Marketing Masters w swoim CV. Jeżeli nie masz doświadczenia możesz umieścić tutaj projekt lub audyt wykonany podczas kursu na dowolnym przykładzie
  • Pamiętaj o dodaniu słów kluczowych ściśle powiązanych ze stanowiskiem, na które aplikujesz

  Wyzwanie 4: Jak się “zaczepić” i dobrze wypaść na rozmowie?  Tworzenie przekonującego CV to dopiero początek procesu aplikacyjnego. Aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy, warto pójść o krok dalej i pokazać inicjatywę już na etapie pierwszego kontaktu z potencjalnym pracodawcą. Na przykład, możesz odwiedzić stronę firmy, dla której chciałbyś pracować, przeprowadzić szybki audyt, którego nauczyłeś się w kursie, i zwrócić uwagę na elementy, które mogą wymagać poprawy.

  W naszym kursie przechodzimy przez audyty dotyczące różnych aspektów marketingu cyfrowego, takich jak reklamy, analityka, SEO, email marketing i wiele innych. Wykorzystanie tej wiedzy do przedstawienia konstruktywnych uwag może stanowić świetny punkt zaczepienia i przyczynić się do zdobycia rozmowy o pracę. Dodatkowo, jeśli uda Ci się dostać na rozmowę, przygotowanie i prezentacja wspomnianego audytu na pewno wyróżni Cię wśród kandydatów i zainteresuje potencjalnego pracodawcę.

  Takie podejście pokazuje nie tylko Twoje umiejętności analityczne, ale również proaktywne nastawienie i zdolność do wykorzystywania wiedzy w praktycznych zastosowaniach, co jest bardzo cenione w branży marketingu cyfrowego.

  Lista zadań w odpowiedzi na wyzwanie

  • Poznaj bliżej biznes - czym się zajmuje, jaki jest jego cel, z jakich narzędzi korzysta, jak wygląda jego obecność w Internecie. Wiele rzeczy można sprawdzić, gdyż są dostępne publicznie
  • Wykaż się inicjatywą i pokaż jak możesz pomóc potencjalnemu pracodawcy np. wykonaj audyt analityczny na podstawie wiedzy z kursu i wskaż elementy, które warto byłoby poprawić prezentując te wyniki podczas rozmowy rekrutacyjnej

  Wyzwanie 5: Utrzymanie się w pracy i walka o awans  Jeśli udało Ci się zdobyć pracę, lub już w niej jesteś, ale dopiero zaczynasz, kurs Marketing Masters stanowi gotowy plan działania na pierwsze miesiące w organizacji. Możesz zdecydowanie wyróżnić się, przedstawiając plan, w którym zaudytujesz aktualnie prowadzone działania reklamowe, ocenisz stan analityki internetowej, czy też przygotujesz dashboardy monitorujące kluczowe wskaźniki sukcesu w firmie. To wszystko pomoże Ci nie tylko zyskać uznanie w oczach przełożonych, ale również umocnić Twoją pozycję w zespole.

  Dodatkowo, cały czas masz możliwość wracania do materiałów kursu w dowolnym momencie i miejscu, co jest nieocenione przy szybko zmieniających się wymaganiach rynku. Możesz również korzystać z grupy wsparcia na Discord, aby dzielić się doświadczeniami oraz szukać rozwiązań na wyzwania, które pojawią się w Twoich codziennych zadaniach. To wsparcie może być kluczowe w utrzymaniu się na danej pozycji oraz w dalszej walce o awans.

  Lista zadań w odpowiedzi na wyzwanie

  • Zrozum cele biznesowe firmy
  • Oceń skuteczność pozyskiwania ruchu i analizy danych w organizacji
  • Zbadaj i zaproponuj ewentualną poprawę implementacji narzędzi marketingowych i analitycznych
  • Zbuduj plan działania i przedstaw go zespołowi/managerowi/pracodawcy
  • Wracaj do materiałów online na platformie
  • Korzystaj z pomocy społeczności i trenerów Marketing Masters