Ile mogę zarobić w Marketingu Internetowym - omawiamy ogłoszenia o pracę

Krzysiek Modrzewski
Przewodnik w programie Marketing Masters
Praca w marketingu
Jun 20, 2024

  Chcesz znaleźć pracę w marketingu internetowym i zastanawiasz się ile możesz zarobić? Podczas rozmowy o pracę boisz się pytania o twoje oczekiwania finansowe? Po się denerwować, po co zgadywać? Zobaczymy jakie stawki oferują pracodawcy w ogłoszeniach o pracę.

  Dalszą część podzieliłem na 3 części na podstawie doświadczenia i stanowiska. W marketingu zazwyczaj możemy spotkać oferty dla:

  • Juniora, czyli osoby z bardzo małym lub praktycznie żadnym doświadczeniem
  • Specjalisty, czyli osoby, która samodzielnie wykonuje swoje obowiązki
  • Seniora, czyli pracownika, który ma już duże doświadczenie, potrafi rozwiązywać trudne problemy itd.

  I jeszcze jedno - w ogłoszeniach podawane są stawki brutto, czyli zawierające wszelkiego rodzaju opłaty dodatkowe takie jak składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i zdrowotne), a także zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wysokość wszystkich opłat może się różnić ze względu na różne modyfikatory, ale generalnie od kwoty brutto trzeba odjąć między 25% a 30%. Dla ułatwienia będę podawał zarówno kwoty brutto jak i kwoty “na rękę”.

  Stawki Juniorskie  Być może uznasz, że oferty na stanowiska juniorskie nie są zbyt wysokie.

  Wg. serwisu NoFluffjobs średnio na umowę o pracę wychodzi jakieś 5 460 zł brutto, czyli na rękę 4 052 zł.  Jak widać na obrazku z przykładowymi ofertami możemy jednak otrzymać wyższe wynagrodzenie np. 6000 zł brutto (4 420 zł na rękę) lub nawet 7 tyś. czyli 5 101 zł do naszej kieszeni.
  I teraz najważniejsze: pamiętaj, że oferty pracy dla juniora to oferty, gdzie pracodawca nie oczekuje od Ciebie doświadczenia czy biegłości w temacie. W końcu dopiero zaczynasz swoją przygodę i trzeba zainwestować w Twoją edukację, ktoś powinien też nad tobą czuwać, być swego rodzaju mentorem i pomagać Ci w pracy. Jest to też pierwszy etap, od którego się zaczyna i pnie się w górę. Wg. mnie jak na “pierwszą pracę” w branży to jest to całkiem niezły początek.

  Zobaczmy jednak, co może Cię czekać dalej.

  Oferty dla specjalisty  Tak jak mogliśmy się spodziewać, oferowane stawki dla specjalisty są wyższe. I niby mediana ze wszystkich ofert wynosi jakieś 7 500 zł brutto (5 442 zł na rękę) to jednak możemy znaleźć wiele propozycji za znacznie wyższe wynagrodzenia.  Im lepszymi specjalistami jesteśmy tym więcej możemy zarobić. Analizując oferty pracy możemy starać się nawet o 10 tys. zł brutto (7 147 zł na rękę), jednak trzeba już się wykazać. Pamiętaj, że na takich stanowiskach powinieneś, powinnaś już samodzielnie zarządzać swoją pracą i wnosić realną wartość do organizacji. To jednak dopiero drugi krok w karierze, więc zobaczmy co będzie dalej.

  Praca Seniora, czyli starszego specjalisty  Ofert dla seniorów nie brakuje i można tutaj liczyć na zdecydowanie wyższe wynagrodzenie.  Mediana na umowę o pracę wynosi aż 12 tys. zł brutto czyli 8 509 zł na rękę. W ogłoszeniach jakie znalazłem maksymalne oferty potrafiły przekraczać 15000 zł (10 555 zł do kieszeni). Czy jednak każdy starszy specjalista będzie tyle zarabiał? Niestety nie. To już zależy do konkretnej branży, wielkości firmy, ale również obowiązków i oczekiwań.

  Czy to wszystko?

  W pokazanych przykładach omówiliśmy tylko standardowe oferty o pracę. Pamiętaj, że często możesz liczyć również na premie, które realnie potrafią zwiększyć średnie miesięczne wynagrodzenie.

  Umowa o pracę jest też najdroższa dla pracodawcy, dlatego jeżeli masz własną działalność i możesz wystawiać faktury to często będziesz mógł, mogła liczyć na jeszcze wyższe wynagrodzenia.

  Dobrze jest też wziąć pod uwagę wszelkiego rodzaju bonusy takie jak ubezpieczenie zdrowotne, karty sportowe, karty żywieniowe, dofinansowania do transportu itp. Wielu pracodawców stara się w różny sposób uatrakcyjnić swoje oferty pracy.

  To nie koniec ścieżki kariery

  W tym artykule skupiliśmy się na trzech pierwszych etapach na drodze kariery, ale w branży marketingu internetowego na tym się nie kończy. Można awansować i piąć się na tej drabinie jeszcze wyżej. Stanowiska menedżerskie, kierownicy, dyrektorzy - to wszystko jest w twoim zasięgu.

  Dodatkowo, na pewnym etapie możesz brać udział w konferencjach, wystąpieniach, prowadzić szkolenia, co również wiąże się z dodatkowym wynagrodzeniem.

  A co z działem Data...?

  Faktycznie w Marketingu Internetowym możemy jeszcze znaleźć takie stanowiska jak Data Analyst, Data Science, Data Engineer, czyli osoby, które generalnie zajmują się danymi w organizacji, co staje się coraz ważniejsze w każdej firmie. Ze względu na to, że są to zawody bardziej techniczne, którym bliżej do programowania niż samego marketingu, to pewnie można znaleźć wyższe oferty, ale o tym opowiemy już w osobnym artykule :)

  Podsumowanie

  Mam nadzieję, że teraz, po przeczytaniu tego artykułu wiesz już jakich stawek spodziewać się na poszczególnych stanowiskach i do czego możesz dążyć.

  Pamiętaj, im więcej umiesz, im lepszym specjalistą/tką jesteś, im więcej wartości wnosisz do firmy, tym na wyższe wynagrodzenie możesz liczyć.

  Dlatego zachęcam Cię do przejścia przez program Marketing Masters, ponieważ dzięki temu poznasz różne obszary Marketingu Internetowego i dostajesz gotowe listy zadań, które od razu będziesz mógł, mogła zrealizować w swojej pracy.