Czy mogę się zajmować pracując w Marketingu Internetowym?

Krzysztof Modrzewski
Przewodnik w programie Marketing Masters
Praca w marketingu
Jun 17, 2024

  Wstęp

  Jeżeli szukasz pracy i chcesz wejść do świata Digital Marketingu to dobrze byłoby wiedzieć jakie są opcje. Czym właściwie możesz się zajmować? Jakie są stanowiska i role? Jeżeli chcesz się tego wszystkiego dowiedzieć to zachęcam do przeczytania tego materiału.

  Sprawdźmy dostępne oferty

  Skoro mamy opisywać prawdziwe stanowiska to zajrzymy jakie są dostępne oferty pracy i kogo szukają firmy działające w szeroko rozumianym marketingu internetowym.

  Poniżej prezentujemy zrzuty z najpopularniejszych stron prezentujące oferty pracy w branży Marketing i Reklama. Przyjrzymy się co się tam znajduje:  Jak widzisz ofert jest bardzo wiele jak również stanowisk. Wiele firm stara się wyróżnić i wymyśla swoje własne nazwy, ale możemy to zebrać do kilku najważniejszych prac takich jak:

  Specjalista od reklamy Google lub Facebook

  Inaczej nazywany specjalistą Performance Marketingu, PPC, CPC. Do jego głównych obowiązków należą tworzenie i zarządzanie kampaniami reklamowymi. Wykorzystuje narzędzia takie jak Google Ads lub Facebook Ads Manager. Jego praca polega na opracowywaniu strategii reklamowej, wyborze odpowiednich słów kluczowych, grup docelowych oraz formatów reklamowych, aby skutecznie dotrzeć do potencjalnych klientów. Na co dzień optymalizuje kampanie poprzez analizowanie wyników i dostosowywanie budżetów, treści i ustawień kampanii w celu maksymalizacji zwrotu z inwestycji (ROI). Kluczowym aspektem takiej pracy jest tworzenie atrakcyjnych treści reklamowych oraz prowadzenie testów A/B, aby znaleźć najskuteczniejsze podejście. Regularnie monitoruje wyniki kampanii i generuje raporty, które pomagają w podejmowaniu decyzji biznesowych.

  Specjalista od Social Media

  Specjalista od Social Media zarządza obecnością firmy lub marki na platformach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, Twitter i LinkedIn. Jego głównym zadaniem jest tworzenie i realizowanie strategii komunikacji, która angażuje i rozbudowuje społeczność online wokół marki. Specjalista opracowuje i publikuje treści, odpowiada na komentarze i wiadomości użytkowników oraz monitoruje aktywność na profilach społecznościowych, aby budować pozytywny wizerunek marki. Dodatkowo, analizuje dane dotyczące zaangażowania i efektywności treści, co pozwala na ciągłe udoskonalanie strategii. W swojej pracy często współpracuje z zespołami kreatywnymi i marketingowymi, aby zapewnić spójność komunikacji w różnych kanałach.

  Analityk w marketingu

  Analityk w marketingu zajmuje się zbieraniem, przetwarzaniem i analizowaniem danych dotyczących działań marketingowych, aby dostarczyć wgląd w skuteczność kampanii i działań reklamowych. Wykorzystuje narzędzia analityczne, takie jak Google Analytics, do śledzenia ruchu na stronach internetowych, konwersji, a także zachowań użytkowników. Analityk generuje raporty, które pomagają zespołom marketingowym zrozumieć, które strategie są najefektywniejsze i jakie działania należy podjąć, aby poprawić wyniki. Jego praca często też polega na wsparciu w interpretacji danych oraz dostarczaniu rekomendacji opartych na statystykach, co wspiera proces podejmowania decyzji biznesowych. Oprócz analizy bieżących działań, może też zajmować się prognozowaniem trendów oraz analizą konkurencji.

  Programista w marketingu

  Programista w marketingu łączy umiejętności techniczne z wiedzą marketingową, aby rozwijać narzędzia i systemy wspierające kampanie marketingowe. Odpowiada za tworzenie i optymalizację stron internetowych, landing pages oraz aplikacji, które są kluczowe w kampaniach digital marketingowych. Jego zadania mogą obejmować również integrację i automatyzację różnych narzędzi marketingowych, takich jak CRM, systemy e-mail marketingu, czy platformy analityczne. Programista pracuje nad implementacją kodów śledzących, które zbierają dane o użytkownikach, a także nad rozwojem niestandardowych rozwiązań technicznych, które wspierają cele marketingowe. Często współpracuje z zespołami marketingowymi, aby zapewnić techniczne wsparcie dla realizowanych kampanii i inicjatyw.

  Specjalista SEO

  Specjalista SEO optymalizuje strony internetowe, aby poprawić ich widoczność w wynikach wyszukiwarek, co prowadzi do zwiększenia ruchu organicznego. Przeprowadza badania słów kluczowych, analizuje konkurencję oraz opracowuje strategie zawartości i linkowania, które pomagają stronom osiągać wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Specjalista SEO dba o to, aby strony były zgodne z wytycznymi wyszukiwarek oraz technicznie zoptymalizowane, w tym poprzez poprawę prędkości ładowania stron i zapewnienie ich responsywności. Regularnie monitoruje wyniki SEO, korzystając z narzędzi analitycznych i raportuje postępy, dostosowując strategię w odpowiedzi na zmiany algorytmów wyszukiwarek. Jego praca jest kluczowa dla zwiększenia widoczności marki i generowania większego ruchu organicznego na stronie.

  Content Marketing Specialist

  Content Marketing Specialist odpowiada za tworzenie i wdrażanie strategii treści, które angażują i przyciągają docelowych odbiorców. Tworzy różnorodne formy treści, takie jak artykuły, blogi, e-booki, infografiki, wideo i posty w mediach społecznościowych, które są dostosowane do potrzeb i zainteresowań odbiorców. Specjalista ten współpracuje z zespołami kreatywnymi, projektantami oraz innymi działami, aby zapewnić spójność i atrakcyjność tworzonych materiałów. Ponadto, zajmuje się optymalizacją treści pod kątem SEO, co pomaga w poprawie widoczności w wyszukiwarkach. Analizuje wyniki działań content marketingowych, monitorując wskaźniki zaangażowania i dostosowując strategię na podstawie uzyskanych danych. Celem jego pracy jest budowanie relacji z klientami oraz wspieranie działań marketingowych poprzez wartościowe i angażujące treści.

  Grafika, YouTube, Copywriting i inne

  Oczywiście, nie wymieniliśmy tutaj wszystkich możliwości. W Digital Marketingu można też być grafikiem, zajmującym się tworzeniem obrazków, banerów i wizualizacji wykorzystywanych na stronach internetowych, w kampaniach reklamowych oraz na platformach społecznościowych. Grafik może także współpracować przy tworzeniu interaktywnych materiałów, które angażują użytkowników. Można również specjalizować się w produkcji materiałów wideo, tworząc treści na platformy takie jak YouTube, TikTok czy Instagram, co obejmuje zarówno nagrywanie, jak i montaż filmów. Inne możliwości obejmują zarządzanie współpracą z influencerami, gdzie kluczowe jest budowanie relacji z twórcami treści oraz koordynacja kampanii influencer marketingu, co pozwala na autentyczne dotarcie do szerokiej publiczności. Digital Marketing oferuje także role związane z User Experience (UX) i User Interface (UI), które polegają na projektowaniu intuicyjnych interfejsów i poprawie doświadczeń użytkowników na stronach internetowych i w aplikacjach. Również praca jako copywriter, specjalizujący się w pisaniu tekstów reklamowych, artykułów czy scenariuszy reklamowych, jest nieodzowną częścią tej branży. Tak naprawdę, możesz wykorzystać swoje obecne talenty i umiejętności, aby znaleźć w Digital Marketingu niszę, która będzie Ci najbardziej odpowiadać, łącząc przy tym pasję z profesjonalnym rozwojem.

  Różny poziom specjalizacji

  Przeglądając ogłoszenia o pracę, zazwyczaj zaczynają się one od określenia poziomu specjalizacji, jakiego dana firma poszukuje. Junior to osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę i nie ma doświadczenia w danym temacie. Juniorscy pracownicy często uczestniczą w szkoleniach i rozwijają swoje umiejętności pod okiem bardziej doświadczonych kolegów, co umożliwia im szybki rozwój. Specjalista to samodzielny pracownik, który potrafi rzetelnie wykonywać swoją pracę, a także rozwiązywać problemy związane ze swoją specjalizacją. Specjaliści często współpracują z innymi działami i są odpowiedzialni za konkretne projekty lub zadania. Menedżer to z kolei osoba, która nie tylko doskonale zna swoją dziedzinę, ale również potrafi zarządzać pracą innych, koordynować projekty i brać na siebie większą odpowiedzialność za wyniki zespołu. Menedżerowie planują strategie, alokują zasoby, a także dbają o rozwój swoich podwładnych. Jak widzisz, niezależnie od tego, w którym miejscu aktualnie jesteś, przeglądając ogłoszenia, możesz znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, ponieważ ścieżka kariery w Digital Marketingu oferuje możliwości dla osób na różnych poziomach zaawansowania, od początkujących, przez specjalistów, po doświadczonych menedżerów, umożliwiając ciągły rozwój i awans zawodowy.

  Którą drogę wybrać?

  Jeżeli zastanawiasz się, która specjalizacja byłaby dla Ciebie najlepsza, jak praca sprawi Ci największą przyjemność i w którym kierunku chciałbyś się rozwijać zachęcamy do przejścia programu Marketing Masters. Realizując kursy w trzech ścieżkach: Pozyskiwanie ruch, Analiza Danych i Przygotowanie techniczne nie tylko zdobędziesz umiejętności potrzebne do pracy w branży, ale dokładnie dowiesz się czym charakteryzują się poszczególne obszary.